Co to jest kolimator?

Posted on

Wybór kolimatora nie jest łatwym zadaniem, ponieważ trzeba go dobrać do sytuacji, w jakich będzie używany oraz do odległości broni od celu. Kolimator jest coraz popularniejszy i strzelcy coraz częściej go używają. Jego popularność wynika z tego, że pozwala on strzelcowi w precyzyjny i szybki sposób trafić do celu.

Czym jest kolimator i jak działa?

Kolimator to inaczej celownik kolimatorowy, który jest celownikiem optycznym działającym dzięki zjawisku kolimacji. Kolimacja polega na uzyskaniu wiązki światła mającej niską rozbieżność. Celownik ten ma za zadanie zastąpić tradycyjny celownik oraz szczerbinkę.

Podczas strzelania strzelec widzi w celowniku czerwony punkcik, który wyświetlany jest w soczewce. Punkt ten jest generowany przez źródło światła znajdujące się w celowniku. W czasie oddawania strzału kropka ta musi zostać skierowana na cel.

Podczas używanie kolimatora cel widziany jest w sposób wyraźny, a strzelec nie musi zamykać jednego oka, jak to bywa w przypadku celowników klasycznych.

Do czego służy celownik kolimatorowy?

Główną funkcją, jaką pełni kolimator jest skrócenie czasu celowania oraz zwiększenie szansy na oddane celnego strzału. Celownik ten świetnie sprawdza się w ciemnych miejscach oraz podczas niekorzystnych warunków atmosferycznych, jakimi są słońce oraz deszcz.

Celownik kolimatorowy używany w wojsku może pomóc w uratowaniu komuś życia, a używanie go podczas zawodów lub rozgrywek sportowych umożliwia uzyskanie lepszych wyników przez zawodnika.

Powodami, dla których warto kupić celownik kolimatorowy, są:

  • większy komfort podczas oddawania strzału w nocy i w ciemnych pomieszczeniach,
  • szybsze wycelowanie do celu,
  • możliwość dopasowania celownika do swoich potrzeb.

Rodzaje kolimatorów

Kolimator występuje w trzech rodzajach, którymi są:

  • otwarty – ma prostą budowę i składa się z ramki, diody oraz szybki. Dzięki takiej budowie strzelec widzi co dzieje się dookoła,
  • zamknięty – to tubus, w którym znajduje się układ zbudowany z soczewek powiększających. Taki celownik dobrze chroni przed oślepiającym słońcem,
  • hologram – jest kolimatorem otwartym. W jego wnętrzu znajduje się hologram, przez który przechodzi punkt i trafia do oka strzelca. Taki celownik pozwala oddawać celne strzały na większe odległości.

Jak wybrać kolimator?

Podczas wyboru celownika trzeba określić, do czego będzie on wykorzystywany. Ważne jest także, do jakiej broni będzie on używany i w jaki sposób można go montować.

Kolimator musi być dobrany pod względem rodzaju broni, ponieważ nieprawidłowe dobranie celownika może spowodować jego uszkodzenie a sam sprzęt nie spełniać swojej funkcji.