Militaria – jak można je zdefiniować?

Posted on

Kolekcjonowanie militariów

Militaria są w skrócie różnego rodzaju przedmiotami historycznymi, które związane są z wojskiem. Jest to przede wszystkim sprzęt, broń, jak i umundurowanie, które się dzielą na przedmioty oryginalne oraz repliki. Sama broń to już spory zakres militariów do kolekcjonowania. Zarówno można gromadzić zaczepną broń, jak i ochronną, poczynając od pistoletów o najmniejszych rozmiarach, a kończąc na artyleryjskiej broni. Do militariów zalicza się między innymi sprzęt medyczny, saperski czy też łączności. Duża grupa militariów o umundurowanie. Są to naszywki, mundury, a także rzeczy takie jak maski przeciwgazowe, mapniki, plecaki, sztućce oraz manierki.

Z uwagi na to, że militariów jest tak wiele, osoby, które zaczynają swoją przygodę z nimi, mogą mieć spory problem z tym, od czego w ogóle zacząć. Doświadczeni kolekcjonerzy polecają rozpoczynać od konkretnego działu, który nas interesuje. Może to być także określona epoka historyczna. Rozpocząć można od zbierania wojskowych odznak z konkretnego okresu. Bardzo popularne są czasy pierwszej oraz drugiej wojny światowej. Taki ogólny zakres epoki jest bardzo szeroki. Warto go zawęzić do konkretnej kampanii, czy też kraju, z którego militaria te mają pochodzić. Wartość danych militariów przede wszystkim zależy od dwóch spraw. Mowa o unikatowości danego sprzętu oraz jego stanu i kompletności.

W jaki sposób kolekcjonować broń?


Jedna z militariów popularniejszych to oczywiście broń palna. Gdy rozpoczynamy kolekcjonowane militariów tego typu, to musimy pamiętać koniecznie o prawie, które obowiązuje w naszym państwie. Aby kolekcjonować legalnie broń palną, to musimy mieć pozwolenie na jej posiadanie. Jeśli nie mamy takiego dokumentu, to musimy być przygotowani na duże nieprzyjemności, gdy ktoś odkryje naszą pasję kolekcjonerską. Jednak jest pewnego rodzaju furtka. Jeśli broń palna, którą kolekcjonujemy, została zaprojektowana przed rokiem 1885, to wówczas nie potrzebujemy żadnego pozwolenia.

A gdzie kupować militaria? Obecnie działa bardzo dużo sklepów specjalizujących się w militariach. Zwykle stacjonarne sklepy znajdziemy w największych galeriach handlowych w naszym kraju. Gdy nie mamy w naszej okolicy sklepu z militariami, to pamiętajmy, że możemy pokusić się o zrobienie zakupów w specjalnych sklepach internetowych z militariami. Takich sklepów jest naprawdę sporo. Co więcej, mamy w nich bardzo duży wybór, a do tego bardzo często także ceny są nieco niższe od tych w sklepach stacjonarnych.