Spodnie taktyczne – ubiór, który pomaga w zadaniu

Posted on

Ubiór taktyczny różni się od siebie w zależności od przeznaczenia i rodzaju zadania. Dotyczy to zarówno oporządzenia żołnierzy, wydziału policji, czy typu aktywności osoby prywatnej. Wpływa na to szereg czynników zewnętrznych i wewnętrznych. Jak to się dzieje, że zwykłe spodnie mogą się od siebie tak bardzo różnić?

Spodnie taktyczne – niby takie same, a jednak zupełnie inne

Ubiór taktyczny różni się od siebie w zależności od przeznaczenia i rodzaju zadania

Spodnie taktyczne to podstawowy element ubioru osoby służącej w formacjach mundurowych, czy we własnym zakresie realizującej militarne pasje. Choć dla osoby z zewnątrz różnią się od siebie głównie wzorem na tkaninie, to w rzeczywistości każdy model jest inny. To właśnie szczegóły decydują o funkcjonalności tego typu garderoby. Na co należy zwrócić uwagę?

Kieszenie nie tylko a portfel. Co jest istotne w spodniach taktycznych?

Ergonomia kroju, rozmieszczenie i rodzaj zapięcia kieszeni, grubość szlufek, szerokość i zakończenie nogawek to szczegóły mające kluczowe znaczenie podczas projektowania spodni taktycznych. Część z jest rozwiązywana w standardowy sposób, na przykład , długość i szerokość szlufek powinna umożliwić założenie grubego i sztywnego pasa. Dwie warstwy materiału na kolanach  mają zapobiegać rozdarciu w newralgicznym miejscu, opcjonalnie umożliwić założenie ochraniaczy.

Skoro były podobieństwa, czas przejść do różnic. Wynikają głównie z tego, że grupa docelowa spodni jest w rzeczywistości bardzo szeroka. Policjanci działający w terenie incognito nie chcą rzucać się w oczy, z drugiej strony potrzebują ergonomicznych rozwiązań. Spodnie Helikon UTP gwarantują „cywilny” wygląd, jednak kieszenie zostały zaprojektowane tak, by mogły służyć za ładownice na magazynki, czy to do pistoletu, czy karabinka kaliber 5,56. Ta sama marka wypracowała osobne rozwiązania dla spodni typowo mundurowych, outdoorowych, bushcraftowych, czy trekkingowych. Istnieje osobny zestaw rozwiązań dedykowanych dla kobiet.

Ile rodzajów wojsk, tyle rozwiązań

Ubiór taktyczny różni się od siebie w zależności od przeznaczenia i rodzaju zadania

Osobnym tematem są spodnie mundurowe. Armia każdego kraju posiada kilka wzorów umundurowania, które różnią się od siebie diametralnie. Wojska krajów północnych stawiają na grubsze materiały, często nogawki wyposażane są w dodatkową warstwę uniemożliwiającą dostawanie się śniegu do buta. Mundur pustynny jest najbardziej przewiewny, kamuflaż bazuje na innych kolorach. Specjaliści ograniczają zapięcia na rzep i kładą nacisk na ergonomię.

Spodnie taktyczne to jeden z najbardziej rozbudowanych elementów ubioru. Stoi za tym długa historia wojskowości i wiele przelanej krwi. Z tego względu  konieczne jest, aby na bieżąco wyciągać wnioski i ulepszać wyposażenie tych, którzy stoją na straży bezpieczeństwa.